Príjazdový záhon, reprezentuje skladbu bylín s progresívnou premenlivosťou farieb a výšok v priebehu vegetačného obdobia. Navrhnutá skladba bylín plynulo prechádza z nízkeho, výškovo vyrovnaného porastu v jarnom období, cez dynamicky rozvoľnené spoločenstvo v letnom období, až do vysokého výškovo vyrovnaného porastu na jeseň. Farebná kompozícia začína výrazným pôsobením studených tónov fialovej a tlmenej žltej farby reprezentovanou taxónmi Alchemilla mollis, Salvia ´Ostfriesland´ a Allium ´Globmaster´. V postupujúcom vegetačnom období vo farebnej kompozícií začínajú dominovať naopak sýte žlté tóny v kombinácií s tlmenými modrými odtieňmi zastúpené Rudbeckia ´Goldsturm´, Helenium ´Wesergold´, Rudbeckia maxima, Perovskia atriplicifolia, Agastache ´Blue Fortune´, Eupatorium ´Atropurpureum´. Jesenné obdobie patrí astrám, ktoré farebnosťou súkvetí v studených tónoch sú predzvesťou prichádzajúcej zimy. Výber trvaliek dopĺňajú trávy Miscanthus „Silberfeder“ a Calamagrostis brachytricha a jarný aspekt v podobne postupne nakvitajúcich odrôd tulipánov. Súčasťou príjazdového záhona je alejová výsadba Acer.
Skladba bylín a cibuľových rastlín je použiteľná ako veľkoplošná výsadba v reprezentatívnych mestských priestoroch, tak aj v centrálnych alebo pohľadovo atraktívnych miestach v mestských parkoch s minimálnou rozlohou 100 m2. Úspešnosť výsadby je viazaná na založenie skladby bylín na stanovištiach plne osvetlených, prípadne s ľahkým pritienením, na živných pôdach s dostatkom organickej hmoty s pravidelným dopĺňaním živín formou prihnojovania v jarných a letných mesiacoch, s pravidelným dopĺňaním vrstvy organického mulču (kompostová zeminu bez výskytu burín, podrtená biomasa po jarnej údržbe bez výskytu semien burín, kontajner mulč, kompostovaná kôra). Počas zakladania výsadby odporúčame adekvátnu zálievku, v objeme 15-25l na m2. Zálievku odporúčame aplikovať v pravidelných intervaloch, podľa priebehu klimatických podmienok prvé vegetačné obdobie, až do prekorenenia trvaliek do okolitej pôdy a v prípade extrémneho sucha v letnom období aj v následných rokoch. Pravidelnou kontrolou výsadby je nutné udržiavať bezburinný stav, zvlášť v prvých dvoch rokoch od založenia výsadby a zároveň regulovať stav vysemeňovania a rozrastania vybraných taxónov bylín nad žiaduci rámec. V predjarnom období porast vyžaduje jednorazový mechanizovaný rez na výšku 10 cm. Na jemno podrvená biomasa po jarnej údržbe sa môže v záhone ponechať ako mulčovacia vrstva, prípadne sa môže opätovne použiť po kompostovaní.
Výstupom našej práce je aj výsadbový plán, ktorý slúži na presné rozmiestnenie navrhovaných trvaliek podľa predchádzajúceho zadania.
Tento plán máte teraz možnosť použiť úplne zadarmo aj vy.
Trvalková škôlka Victoria sa špecializuje na produkciu rôznorodého sadbového materiálu trvaliek, určeného na realizáciu kvetinových výsadieb.
Cieľom škôlky Victoria je zabezpečiť ekologický prístup pri dopestovaní sadby trvaliek, prispieť k zvyšovaniu biodiverzity a udržateľnosti našej krajiny vhodnou, pravidelne aktualizovanou ponukou trvaliek a zabezpečiť rozvoj regiónu vytváraním vhodných podmienok pre zvyšovanie zamestnanosti a vytvárať podmienky pre vzdelávanie ako odborníkov, tak aj kvetinových nadšencov.
VICTORIA – trvalková škôlka
priemyselná zóna Čab
Lahne 272 (Za kaštieľom)
951 24 Čab
Ing. Martina Šášiková
Pri strelnici
61
949 01 Nitra
mobil: 0907 – 793 162
e-mail: victoria@victoria-trvalky.sk