Názov kvetinovej skladby je odvodený od jej umiestnenia v našej škôlke, t.j. pred polyfunkčnou budovou zrekonštruovanou v roku 2013 z pôvodných stajní. Všetky trvalky do uvedenej skladby bylín sú vyberané tak, aby zabezpečili rovnocennú (menej plastickú) rastlinnú hmotu s progresívnou dynamikou kvitnutia v priebehu vegetačného obdobia, bez výrazne pôsobiacich a vystupujúcich štruktúrnych trvaliek. Podobne ako v predchádzajúcich skladbách bylín, aj v tomto prípade sú základným kompozičným prvkom dreviny, líniovo vysadené pozdĺž kvetinového záhona. Líniová výsadba drevín bola priebežne zamieňaná z dôvodu výpadkov a zníženej vitality pôvodne vysadených drevín, a tak sa na ploche postupne vystriedali Cornus florida, Amelanchier lamarckii a Prunus padus. V súčasnosti je na ploche nie líniovo, ale skupinovo vysadená monokultúra Prunus padus z dôvodu väčšej pravdepodobnosti pozitívne ovplyvniť mikroklimatické podmienky vo svojom okolí. Vybrané trvalky sú zoskupované do vyvážených výrazne kvitnúcich skupín. V skoro letnom období dominujú v kvetinovej skladbe Euphorbia, Salvia, Nepeta, Delphinium, vrcholné leto až jeseň zastupujú Epilobium, Rudbeckia laciniata, Anemone, Veronica, Inula helenium, Polygonum polylmorphum, Eupatorium, Boltonia. Farebnú premenlivosť kompozície v skoro jarnom období zabezpečuje aspekt naplánovaného postupného kvitnutia cibuľovín – odrody Tulipa, Allium.
Skladba bylín a cibuľových rastlín je použiteľná ako veľkoplošná výsadba v reprezentatívnych mestských priestoroch, tak aj v centrálnych alebo pohľadovo atraktívnych miestach v mestských parkoch s minimálnou rozlohou 100 m2, pričom je nevyhnutné rešpektovať minimálnu šírku výsadby 3m. Úspešnosť výsadby je viazaná na založenie skladby bylín na stanovištiach plne osvetlených, prípadne s ľahkým pritienením, na živných pôdach s dostatkom organickej hmoty s pravidelným dopĺňaním živín formou prihnojovania v jarných a letných mesiacoch, s pravidelným dopĺňaním vrstvy organického mulču (kompostová zeminu bez výskytu burín, podrtená biomasa po jarnej údržbe bez výskytu semien burín, kontajner mulč, kompostovaná kôra). Výsadba nefunguje bez pravidelnej zálievky a pravidelného odburiňovania. Pravidelnou kontrolou výsadby je nutné udržiavať bezburinný stav, zvlášť v prvých dvoch rokoch od založenia výsadby a zároveň regulovať stav vysemeňovania a rozrastania vybraných taxónov bylín nad žiaduci rámec. V predjarnom období porast vyžaduje jednorazový mechanizovaný rez na výšku 10 cm. Na jemno podrvená biomasa po jarnej údržbe sa môže v záhone ponechať ako mulčovacia vrstva, prípadne sa môže opätovne použiť po kompostovaní.
Trvalková škôlka Victoria sa špecializuje na produkciu rôznorodého sadbového materiálu trvaliek, určeného na realizáciu kvetinových výsadieb.
Cieľom škôlky Victoria je zabezpečiť ekologický prístup pri dopestovaní sadby trvaliek, prispieť k zvyšovaniu biodiverzity a udržateľnosti našej krajiny vhodnou, pravidelne aktualizovanou ponukou trvaliek a zabezpečiť rozvoj regiónu vytváraním vhodných podmienok pre zvyšovanie zamestnanosti a vytvárať podmienky pre vzdelávanie ako odborníkov, tak aj kvetinových nadšencov.
VICTORIA – trvalková škôlka
priemyselná zóna Čab
Lahne 272 (Za kaštieľom)
951 24 Čab
Ing. Martina Šášiková
Pri strelnici
61
949 01 Nitra
mobil: 0907 – 793 162
e-mail: victoria@victoria-trvalky.sk