Modrý kopec

O projekte

Poeticky názov bylinnej skladby vychádza s opisu lokality, t.j. bohato osadenej umelo tvarovanej modelácie terénu, ktorej dominujú v jarných a skoro letných mesiacoch modro kvitnúce trvalky Nepeta x fassenii, Nepeta x fassenii ´Walkers Low´, Veronica teucrium ´Knallblau´, Scabiosa columbaria ´Butterfly Blue´, Salvia officinalis. Bylinná skladba je výškovo dynamická, so zastúpením štruktúrnych bylín a s progresívnou premenlivosťou farieb kvitnutia v priebehu roka. Po odkvitnutí modrokvitnúcich trvaliek preberá dominanciu fialová farba v zastúpení cibuľovín Allium ´Purple Sensation´, Allium ´Globemaster´, Allium christophii a trvaliek Salvia ´Serenade´, Stachys byzantina, Papaver ´Central Park´, Lychnis coronaria a farebnosť postupne prechádza do bielych a žltých tónov, kvitnutím Leucanthemum ´Mainkonigin´, Kalimeris incisa ´Madiva´, Allium nigrum, Verbascum bombyciferum, Crambe cordifolia. Navrhnutú farebnú skladbu trvaliek počas vegetačného obdobia dopĺňajú výrazné štruktúrne trvalky s nápadným olistením v sivých a oceľových farbách, Stachys byzantina, Verbascum bombiciferum, Lychnis coronaria a postupne dosadené Salvia argentea, Helictotrichon sempervirens, Yucca filamentosa. Výrazným prvkom v záhone sú vertikálne umelecké artefakty, t.j. trámy, nosné piliere. Ich neodmysliteľná úloha nastupuje v neskoro letnom období, kedy farebnosť záhonu ustupuje a dominujú odkvitnuté súkvetia, plody a prefarbujúce olistenie. Vysoké štruktúrne trvalky a umelecké artefakty dokážu opticky harmonizovať priestor s výrazným prevýšením a zároveň zvýrazniť horizontálne štruktúry bylín. Základný matrix výsadby, je tvorený spontánne sa šíriacou lúčnou trávou Melica ciliata. Farebnú premenlivosť trvaliek dopĺňa aj skoro jarný aspekt cibuľovín s naplánovanou následnosťou kvitnutia. Na uvedenej ukážkovej ploche sa experimentálne testuje výsadba kvitnúcich a výrazne prefarbujúcich krov, ktorých perspektíva, vzhľadom na meniace sa klimatické podmienky stále narastá /Vitex agnus castus, Euonymus alatus/. Vo výsadbe sú sporadicky umiestnené exempláre Celtis occidentalis.

Kvetinová skladba je zostavená ako 10 m2 modul určený na modulárne vyskladanie kompletného kvetinového záhona. Skladba bylín a cibuľových rastlín je všeobecne použiteľná vo verejných výsadbách ako aj v súkromných záhradách s minimálnou rozlohou 50 m2. Úspešnosť predstavenej skladby bylín je viazaná na vhodný výber a prípravu stanovišťa, t.j. na plne osvetlené plochy s chudobnými alebo málo živnými pôdami, môžu byť aj antropogénneho pôvodu. Výsadby odporúčame mulčovať vrstvou štrku s hrúbkou 5-7 cm frakcie 8-16. Počas zakladania výsadby odporúčame adekvátnu zálievku, v objeme 15-25l na m2. Zálievku odporúčame aplikovať v pravidelných intervaloch, podľa priebehu klimatických podmienok prvé vegetačné obdobie, až do prekorenenia trvaliek do okolitej pôdy a v prípade extrémneho sucha v letnom období aj v následných rokoch. Pravidelnou kontrolou výsadby je nutné udržiavať bezburinný stav, zvlášť v prvých dvoch rokoch od založenia výsadby a zároveň regulovať stav vysemeňovania a rozrastania vybraných taxónov bylín nad žiaduci rámec. V predjarnom období porast vyžaduje jednorazový mechanizovaný rez na výšku 10 cm /s výnimkou druhov Yucca, Helictotrichon – vyžadujúcich starostlivý individuálny rez a čistenie/ s následným vyhrabaním biomasy.

Výsadbový plán

Výstupom našej práce je aj výsadbový plán, ktorý slúži na presné rozmiestnenie navrhovaných trvaliek podľa predchádzajúceho zadania.

Tento plán máte teraz možnosť použiť úplne zadarmo aj vy.