Skupinové záhony – bloky

Tradičné skupinové záhony, postavené na princípe kombinovania rastlín podľa vzhľadových (tvar, veľkosť, farba kvetov a listov, veľkosť a tvar rastlín) a rastových vlastností (termín kvitnutia, zaťahovanie počas vegetácie, spôsob rozrastania sa) sa zakladajú z prešľachtených záhonových trvaliek. 

Bylinná skladba uvedených záhonov je pomerne pestrá, cca 18 taxónov. Inovatívnosť pri uplatnení uvedeného typu výsadby v meniacich sa klimatických podmienkach súvisí s optimalizovaním výberu rastlín. Je nevyhnutné vyberať suchovzdorné a pružne reagujúce rastliny na zmeny podmienok, rastliny s rýchlou regeneračnou schopnosťou, s odlišnými rastovými formami, s rozdielnou životnou stratégiou a s rozdielnou výkonnosťou tak, aby sa dosiahla ich udržateľnosť a prosperita. 

Rozloženie rastlín na ploche, by mal zohľadniť ako vzhľadové tak aj rastové vlastnosti rastlín. Dlhé obdobie kvitnutia, vegetatívny rast aj po odkvitnutí alebo bohaté kvitnutie, predurčujú umiestnenie rastlín do plošne veľkých skupín, naopak pomerne krátke obdobie kvitnutia, výrazné ale sporadické kvitnutie a zaťahovanie rastlín po odkvitnutí predurčuje umiestnenie rastlín do plošne malých skupín. 

Jednotlivé skupiny v skupinovom záhone sa môžu zakladať z monokultúrnych blokov alebo zmesí viacerých druhov s rozdielnym percentuálnym zastúpením. Druhovo bohatý kvetinový záhon je nutné vnímať ako dynamicky sa vyvíjajúci organizmus, v ktorom sa uplatňuje proces odumierania a zrodu. Správcovia zelene a firmy zabezpečujúce údržbu majú pomerne ťažkú úlohu regulovať tento prirodzený proces s cieľom dosiahnutia optimálneho vzhľadu výsadby. Pestrá skupinová výsadba s inovatívne selektovaným sortimentom rastlín prestavujú typ výsadby adaptabilnejší k zmenám práve z dôvodu vyššej biodiverzity a diverzity požiadaviek na zdroje.