Názov bylinnej skladby vychádza podobne ako pri ´Modrom kopci´ s opisu lokality, t.j. bohato osadenej umelo tvarovanej modelácie terénu, ktorej dominujú v jarných a skoro letných mesiacoch žlto až oranžovo kvitnúce trvalky Euphorbia palustris, Coreopsis verticilata, Achillea filipendulina, Kniphofia ´Alcazar´. Teplé tóny kvitnutia dopĺňajú aj bielokvitnúce trvalky Salvia ´Schneehugel´, Echinacea ´Alba´, Aster ´Schneekissen´ a jemné ružové tóny okrasných cesnakov (Allium ´Purple Sensation´, Allium giganteum, Allium christophii) a trvaliek Origanum vulgare, Limonium latifolium, Sedum ´Sunkissed´, Geranium ´Terre Franche´. Bylinná skladba je výškovo dynamická, so zastúpením štruktúrnych bylín ako Kniphofia ´Alcazar´, Eremurus ´Ruiter hybrids´, Phlomis russeliana, Verbascum bombyciferum. Výrazným prvkom v záhone sú umelecké artefakty, t.j. treláže, rámy. Plnia neodmysliteľnú úlohu od skorého jarného obdobia, kedy alternujú chýbajúcu hmotu trvaliek. V priebehu vegetačného obdobia, kedy trvalky plnia svoju funkciu, vytvárajú umelecké artefakty štruktúrny kontrast zapojenej výsadbe trvaliek, podobne ako v jesennom období, kedy farebnosť záhonu ustupuje a dominujú odkvitnuté súkvetia, plody a prefarbujúce olistenie. Vo výsadbe sú sporadicky umiestnené exempláre Carpinus betulus ´Fascigiata´.
Kvetinová skladba je zostavená ako 10 m2 modul určený na modulárne vyskladanie kompletného kvetinového záhona. Skladba bylín a cibuľových rastlín je všeobecne použiteľná vo verejných výsadbách ako aj v súkromných záhradách s minimálnou rozlohou 50 m2. Úspešnosť predstavenej skladby bylín je viazaná na vhodný výber a prípravu stanovišťa, t.j. na plne osvetlené plochy s chudobnými alebo málo živnými pôdami, môžu byť aj antropogénneho pôvodu. Výsadby odporúčame mulčovať vrstvou štrku s hrúbkou 5-7 cm frakcie 8-16, prípadne organického mulču, podobne ako na našej experimentálnej ploche. Počas zakladania výsadby odporúčame adekvátnu zálievku, v objeme 15-25l na m2. Zálievku odporúčame aplikovať v pravidelných intervaloch, podľa priebehu klimatických podmienok prvé vegetačné obdobie, až do prekorenenia trvaliek do okolitej pôdy a v prípade extrémneho sucha v letnom období aj v následných rokoch. Pravidelnou kontrolou výsadby je nutné udržiavať bezburinný stav, zvlášť v prvých dvoch rokoch od založenia výsadby a zároveň regulovať stav vysemeňovania a rozrastania vybraných taxónov bylín nad žiaduci rámec. V predjarnom období porast vyžaduje jednorazový mechanizovaný rez na výšku 10 cm s následným vyhrabaním biomasy.
Výstupom našej práce je aj výsadbový plán, ktorý slúži na presné rozmiestnenie navrhovaných trvaliek podľa predchádzajúceho zadania.
Tento plán máte teraz možnosť použiť úplne zadarmo aj vy.
Trvalková škôlka Victoria sa špecializuje na produkciu rôznorodého sadbového materiálu trvaliek, určeného na realizáciu kvetinových výsadieb.
Cieľom škôlky Victoria je zabezpečiť ekologický prístup pri dopestovaní sadby trvaliek, prispieť k zvyšovaniu biodiverzity a udržateľnosti našej krajiny vhodnou, pravidelne aktualizovanou ponukou trvaliek a zabezpečiť rozvoj regiónu vytváraním vhodných podmienok pre zvyšovanie zamestnanosti a vytvárať podmienky pre vzdelávanie ako odborníkov, tak aj kvetinových nadšencov.
VICTORIA – trvalková škôlka
priemyselná zóna Čab
Lahne 272 (Za kaštieľom)
951 24 Čab
Ing. Martina Šášiková
Pri strelnici
61
949 01 Nitra
mobil: 0907 – 793 162
e-mail: victoria@victoria-trvalky.sk