Predchádzajúce typy výsadieb zoskupujú individuálne rastliny v jednej vrstve do konkrétneho záhona. Ale dizajn prírode blízkych spoločenstiev bylín pracuje na úplne inom princípe. Vzájomne prepája viacero ekologicky funkčných vrstiev rastlín, t.j. rastliny matrixu, výplňové, štruktúrne a skupinové rastliny. Komplexné spoločenstvo je zostavené z funkčných vrstiev vzájomne prepletených do hustej mozajky, pričom každá z vrstiev má vlastné zásady koncipovania. Rastliny v konkrétnej vrstve môžu byť rozptýlené rovnomerne, náhodne, alebo v rôzne početných a tvarovo sformovaných skupinách. Hlavným cieľom takéhoto prístupu je dosiahnutie pocitu trávnatého spoločenstva, akým môže byť savana, préria, alebo lúka. Základnú vrstvu v spoločenstve predstavujú pôdu pokrývajúce rastliny, t.j. rastliny matrixu. Môžu to byť rastliny so špecifickými ekologickými funkciami, napríklad:
- vždyzelené, pôdu pokrývajúce rastliny regulujúce evaporáciu a eróziu v zimnom období,
- rastliny poskytujúce pastvu pre hmyz v priebehu celej vegetačnej sezóny,
- rastliny s bazálnym olistením limitujúce agresívne rozrastanie odnožujúcich trvaliek a trvaliek splaňujúcich výsevom semien,
- rastliny s diverzifikovaným koreňovým systémom, zvlášť hlbokým koreňovým systémom zabezpečujúcim infiltráciu zrážkovej vody,
- bôbovité rastliny schopné viazať vzdušný dusík a obohacovať pôdu,
- rastliny schopné prijímať, ukladať, príp. premieňať toxické zlúčeniny z pôdy (Rainer a West, 2015).
Vrstva rastlín matrixu pozostáva z limitovaného počtu taxónov (často 3-4) rozložených na pomerne veľkej ploche (50% plochy). Ďalšiu funkčnú vrstvu predstavujú výplňové rastliny, t.j. krátkodobé druhy, ako sú letničky, dvojročky alebo krátkodobé trvalky, ktoré dočasne vypĺňajú medzery medzi rastlinami a dodávajú výsadbe sezónny akcent. Rastliny sa síce rýchlo vyvíjajú, ale postupne z kompozície vypadávajú.
Estetiku do kompozície vnáša vrstva štruktúrnych a skupinových rastlín. Štruktúrne rastliny, t.j stromy, kry, trvalky vzpriameného, nápadného habitusu, dlhoveké, konkurenčne silné rastliny, alebo stres tolerujúce rastliny sú vysadené individuálne a usporiadané na ploche náhodne, alebo v driftoch. Skupinové rastliny, t.j. stredne vysoké a vizuálne atraktívne rastliny sú vysádzané vo veľkých skupinách a driftoch. Výsledný vzor, ktorý 5-12 rastlín v jednotlivých vrstvách spolu vytvoria, môže byť chápaný ako ´modul´. Takýto modul je replikovateľný na veľkých plochách, a vytvára mozaiku so znakmi náhody alebo vzorovania. Vysoká druhová diverzita modulárne zakladaných spoločenstiev, kladie dôraz na uplatňovanie neselektívnych techník údržby a tým zvyšuje požiadavky na kvalifikáciu pracovníkov zabezpečujúcich údržbu.